Kolik chybí sester a lékařů? - Prof. MUDR. Jan Čáp, CSc.
 

HradeckoZdravotnictvíKolik chybí sester a lékařů?

25. 9. 20200
https://www.jcap.cz/wp-content/uploads/2020/08/medici.jpg

Přesné číslo je obtížně zjistitelné. Všechny nemocnice plní vyhlášku personálního zajištění, jinak by nedostávaly platby od pojišťoven. Ale do počtu pracovníků se započítávají i sestry na mateřské dovolené, nebo pracující na dohodu.

Radiožurnál v období od poloviny ledna do půlky února letošního roku oslovil víc než 80 nemocnic ze 160 v Česku, většinou státních a krajských, ale i některé soukromé. Těm, které odpověděly, chybělo 1373 sester, 750 lékařů a uzavřít kvůli tomu musely 602 lůžek. Největší problémy mají na interních a chirurgických odděleních.

V našem regionu Fakultní nemocnice v Hradci Králové odpověděla, že chybí 20 sester a 10 lékařů, u nemocnic v menších městech kraje to bude jistě mnohem více, ale nedočetl jsem se to ani v návrhu koncepce zdravotnictví kraje. Ale pro nedostatek lékařů musela být v létě uzavřen porodnice v Trutnově.

Je potřeba zvýšit počet absolventů lékařských fakult. Pokud jejich počet nyní nezvýšíme, do deseti let bude zdravotnictví v krizi. Je nutné také zatraktivnit práci v České republice, nejen finančně, ale také zjednodušením postgraduálního vzdělávání lékařů. Ne všechny sestry musí mít vysokou školu.

Více jsem již popsal v článku Jak předejít kolapsu zdravotnictví.

Jan Čáp

Odpovědět

Váš e-mail nebude zobrazován. Povinné údaje *