Covid je černobílý - Prof. MUDR. Jan Čáp, CSc.
 

Krize a koronavirusZdravotnictvíCovid je černobílý

13. 9. 20200
https://www.jcap.cz/wp-content/uploads/2020/09/blog-1280x747.png

Je třeba si uvědomit, že musíme, ačkoliv se nám nechce, znovu dodržovat opatření. Na jaře se nám sice podařilo nákazu celkem dobře zvládnout a to díky zodpovědnosti nás všech. #rouskyvsem rozhodně dávaly a dávají nadále smysl.
Oběti na životech samozřejmě byly a jsou. Nemůžeme říct, že nikoliv, i když nálada ve společnosti a názory se různí dle zavanutí kdejakého dezinformačního webu, za kterým stojí neidentifikovatelní autoři.

Když někdo byl sice starý, vážně nemocný a covid mu pouze pomohl odejít o měsíce dříve, měli bychom si dát ruku na srdce a uvědomit si, že to byl člověk. Třeba přesně jako náš strejda Pepa, který měl rodinu, manželku a vnoučata. Mohl tu být klidně ještě rok, zažít další Vánoce, nebo svoje 68. narozeniny. Čas je ta hodnota, kterou tu všichni máme a hodiny tikají. Covid nám čas našich nejbližších může vzít! Pokládat ho za nerizikový a nedbat na opatření, je hrubá nezodpovědnost a myslím si, že i zrada vlastního přesvědčení o tom, co je a není správné.
Jsem doktor. Složil jsem Hippokratovu přísahu. To jest, že budu léčit dle svého svědomí, platné legislativy a že se budu snažit nezpůsobit nikomu újmu na zdraví. A proto nemohu říkat nebo tvrdit, že si každý může myslet, co chce.

Koronavirus je do doby, než budeme mít očkovací látku, nebezpečím pro všechny. Komukoliv z nás může vzít někoho, koho milujeme. Máme se tedy bát? Ne! Udržme si naději. Dbejme o to, abychom nikomu nezpůsobili újmu na zdraví, dodržujme odstup, nosme roušky a myjme si ruce. Ne proto, že nám to někdo přikázal, ale proto, že chceme společně bitvu s touto nemocí vyhrát i s těmi, kteří by setkání s virem nemuseli zvládnout.

Jako jedna velká rodina jsme v tom spolu. Můžeme a měli bychom chránit sebe i ostatní.

 

Vězte, že #spolecnetozvladneme!

Jan Čáp

Odpovědět

Váš e-mail nebude zobrazován. Povinné údaje *