Chřipka versus coronavirus - Prof. MUDR. Jan Čáp, CSc.
 

Krize a koronavirusZdravotnictvíChřipka versus coronavirus

27. 9. 20200
https://www.jcap.cz/wp-content/uploads/2020/09/koronavirus-vs.-chripka.png

V současné době se objevují názory, že nový coronavirus je vlastně podobný jako chřipka a mediální pozornost je nepřiměřená. Jaký je mezi nimi rozdíl?

chřipkaCOVID-19
Nakažlivost R02-32-3
Inkubační doba1-3 dny5-7 dnů
ÚmrtnostDo 0,1 %0,5-1 %
Imunitačástečnánení
Počet úmrtí v ČRAsi 1 200 ročněDosud 567
Počet nakaženýchVíce než 1 milion ročněDosud 58 374

Nakažlivost je stejná, každý nemocný nakazí (bez preventivních opatření) 2-3 další osoby. Obě infekce mohou být smrtelné u starších a nemocných, chřipka výjimečně i u dětí. U obou nemocí je přenos kapénkovou infekcí a nakaženými povrchy. Prevencí přenosu jsou roušky, hygiena rukou, vzdálenost od ostatních.

Podstatně se liší ve třech věcech:

  • Inkubační doba je u chřipky výrazně kratší, takže se epidemie šíří rychleji. U chřipky má naprostá většina nakažených příznaky choroby, takže se nemocní izolují, zatímco COVID-19 probíhá velmi často bez příznaků.
  • Úmrtnost je u COVID-19 5-10x vyšší.
  • S chřipkou se setkáváme každý rok, a i když mutuje, mámě částečnou imunitu. Existuje také očkování. Nový coronavirus je pro nás zcela neznámý,

Počet zemřelých u nás na chřipku (nebo chcete-li s chřipkou) je 1000-1 500 ročně. Počet úmrtí na COVID-19 (nebo s ním) se doufejme nebude za letošní rok výrazně lišit. 

Kdybychom ale nechali coronavirus rozšířit jako chřipku, měli bychom milion nakažených a přes 10 000 úmrtí. To by zcela zahltilo zdravotní systém. Musíme tedy epidemii nějak zpomalit. Tedy opatrnost, desinfekce rukou a roušky jsou na místě. Ostatně ty bychom měli nosit v případě příznaků z ohleduplnosti k ostatním i při chřipkové epidemii. Nové zavření ekonomiky by bylo ale přehnané. 

Jan Čáp

Odpovědět

Váš e-mail nebude zobrazován. Povinné údaje *